Protingi sprendimai namams
Polistireno putplasčio blokeliai - šiltam ir tvirtam būstui

(LAURA priedas "Naujakurys" Nr.9)

Statant naują pastatą itin svarbu pasirūpinti tinkamu jo apšiltinimu, kad ne tik būtų šilta žiemą, bet ir kaip galima iabiau sumažėtų busto šildymo išlaidos. UAB "Statinių apšiltinimo medžiagos" (UAB "SAM") vartotojams siūlo Lietuvoje dar gana naują produktą - polistireno putplasčio blokelius, kurie puikiai saugo būstą nuo šalčio net spaudžiant didžiausiems žiemos speigams.


NAUJAS PRODUKTAS

Pagrindinė įmonės veikla - tai statybinių medžiagų pardavimas, atstovavimas užsakovo interesams, šiltinimo projektų rengimas bei techninė priežiūra. Pagrindinė jmonės specializacija - pastatų šiltinimas iš išorės akmens vata ir putų polistirolu su dekoratyvinio tinko apdaila. "Statant naujus namus, šis būdas yra gan brangus, - teigia UAB "Statinių apšiltinimo medžiagos" direktorius Rimantas Sabaliauskas. - Žinodami esamą rinkos padėtį, norime pasiūlyti naują produktą, kuris leistų sumažinti statybos kaštus ir suteiktų galimybę investuotojams gauti geresnį pelną bei pagerinti statybų kokybę".
Sis naujas produktas - tai putų polistirolo klojinys betonui, kur betonas yra konstrukcinis sienos elementas, o klojinys, užpildžius jį betonu, tampa šilumą ir garsą izoliuojančia medžiaga. Tokios sienos šiluminė varža ne mažesnė kaip 4,2 kv. m K/W, o garso izoliacija - 69 dB. Blokelių stiroporo tankis - 25-30 kg/kv. m. Tai - viena geriausių šilumą ir garsą izoliuojančių medžiagų. Po to siena tradiciškai apdailinama. Sistema "SAM" yra elementų kompleksas iš kietojo stiroporo, skirtas šiltų pastatų ir gyvenamųjų namų statybai. Stiroporo elementai tarpusavyje jungiami kaip "Lego" kaladėlės ir užpilami paruoštu betonu (B20 0,125 kub. m betono 1kv. m sienos). Betonas yra konstrukcinis sienos elementas, o tuščias stiroporo blokas yra forma betonui, liekanti sienoje kaip puiki terminė izoliacija.


KAINUOJA MAŽIAU

Specialistai teigia, jog polistireno putpasčio blokelių asirodymas mūsų statybų rinkoje - logiškas ir nėra netikėtas. Toks pastato apšiltinimo būdas itin racionalus ir paprastas. "SAM" statybos technologiją galima sėkmingai naudoti bet kokiems pastatams: individualiems vienaaukščiams, gyvenamiesiems namams iki 25 metrų aukščio, pramoninės paskirties objektams ir sandėliams, rūsiams, šaldymo patalpoms, dirbtuvėms, parduotuvėms, paviljonams, vaikų darželiams ir t.t. Sistema lengva ir paprasta naudotis, todėl vartotojai gali savarankiškai statyti. "Norime pabrėžti, kad tai labai patogu individualiems statytojams. 1 kv. m sienos elementų sveria tik 3,9 kg. Vienintelis dalykas, kuriuo reikia pasirūpinti papildomai - tai vidinės sienos dalies betonavimas ir amnavimas. Tikimės, kad, apžvelgę įvairių statybos firmų paslaugų įkainius, daug statytojų kreipsis į mus ir mums padedant apsispręs pradėti savarankišką statybą", - pasakojo UAB "Statinių apšiltinimo medžiagos" vadovas.
1 kv. m konstrukcijos kaina yra 20-60 proc. mažesnė nei analogiškų konstrukcijų. Vien sistemos "SAM" blokelių transportavimo išlaidos, lyginant sutradicinių medžiagų, - 3-4 kartus mažesnės. Vienu kartu galima pervežti viso namo elementų komplektą. Be to, 1 kv.m sienos, sumūrytos iš plytų, darbo sąnaudos sudaro 4,33 valandos, o sienai iš stiroporo blokelių montuoti, taip pat ir sumonolitinti užtenka tik 0,43 valandos. Todėl statyba vyksta itin sparčiai.
Projektuotojai greitai pastebėjo gaminio pritaikymo galimybes senamiestyje, kur, norint padidinti statinio aukštį, labai svarbu turėti kuo lengvesnių medžiagų. Ši medžiaga labai efektyvi statant pramoninius šaldytuvus. Šaldymo kamerų sienų kaina atpinga apie 3 kartus.


PRIVALUMAI

Anot firmos specialistų, kartais pokalbiuose su nepatikliais ar abejojančiais klientais nuskamba klausimas, ar kitokios konstrukcijos namai yra šaltesni. Be abejo, statybininkai ar architektai gali pasiūlyti daugybę kitokių konstrukcinių sprendimų, atitinkančių šiuolaikinius atitvarų šiluminio efektyvumo, jų santykinio pigumo ar technologinio racionalumo reikalavimus. Tačiau iš polistireno putplasčio blokelių "sukonstruoti" pastatai tenkina visus šiuos kriterijus vienu metu. Betonu užpildytos šiltos sienos neretai namo savininkui kelia psichologinį pasitikėjimą, statinio solidumo pojūtį. Tokios konstrukcijos namai sėkmingai statomi Europoje, o UAB "SAM" juos tiekia kaimynams Rytuose. Viską iš anksto numatantys naujakuriai skaičiuoja ne tik statybos kainą bei trukmę, bet įvertina ir kuro sąnaudas tokiam namui šildyti. Itin šiltos ir masyvios sienos jiems leidžia pradėti šildymo sezoną pora savaičių vėliau, o užbaigti - tiek pat anksčiau nei kitų konstrukcijų namuose.
Taigi statyba iš polistireno putplasčio blokelių turi daug privalumų: tai - labai geros atitvarų šiluminės savybės, santykinis statybos darbų pigumas, technologinis paprastumas bei itin trumpa statybos trukmė. Be viso to, polistireno putplasčio blokelių konstrukcijos sudaro sąlygas statyti ir esant nepalankiam klimatui bei nevaržo architekto ar savininko kūrybinės minties.
Įvertinę Lenkijos, Vokietijos statybininkų patirtį, pasidomėję tokių blokelių - analogais JAV, UAB "SAM" specialistai šiuos gaminius ryžosi patobulinti. Jie taip modifikavo blokelių formą, kad viso namo sienoms sumūryti tereikėtų dviejų rūšių gaminių iš polistireno putplasčio: paprasto sienos ir lovio formos elemento bei vieno pagalbinio elemento pastato kampinių ar angokraščių blokelų galams sandarinti.
Pasak bendrovės vadovo, rangovams, savininkams bei architektams nederėtų orientuotis tik į tinko apdailą, ypač statant šaltuoju metų laikotarpiu. Polistireno putplasčio blokelių sienas taip pat galima apmūryti apdailinėmis klinkerio, silikatinėmis ar keraminėmis plytomis, natūralaus ar skelto betoninio akmens plokštėmis, jvairiomis lakštinėmis medžiagomis, net akmens masės plytelėmis, plastikinėmis ar medinėmis dailylentėmis.


GAMINYS ATLAIKĖ ŽIEMOS IR AUDROS IŠBANDYMUS

Stipriais šalčiais prasidėjusi pernykštė žiema tapo išbandymu ne tik patiems blokeliams, bet ir tuo metu betono mišinj į juos krėtusiems UAB "Alsuva" darbininkams, stačiusiems gyvenamąjį namą. Nors temperatūra nukrito iki 14 laipsnių šalčio, statybininkai nenutraukė darbų ir įrodė, jog gerą betono mišinį tokiomis sąlygomis galima sumaišyti ir statybvietėje. Šiltuose polistireno putplasčio blokeliuose jis sparčiai kietėja. Jei blokeliai sujungti sandariai, juos užpildančiame betono mišinyje galima naudoti sulaikančius šaltį priedus (pvz., natrio nitritą) ir nesibaiminti, kad nutinkuotame fasade susidarys druskų dėmių. Tos pačios firmos statybininkų patirtis parodė, jog polistireno putplasčio blokeliai tinka ir pastato pamatams.
Naujieji blokeliai taip pat atlaikė ir audros išbandymą. Pirmieji du individualūs namai, statyti Vilniaus kaimynystėje Bajoruose, netikėtai buvo užklupti gamtos stichijos. Nors ne visos iš blokelių sudėliotos namų sienos buvo užpildytos betonu ir niekuo neparamsty- tos bei nesujungtos denginio plokštėmis, siautusi vėtra ir liūtis statomiems pastatams nepadarė jokios žalos. Tuo tarpu apgyvendintuose namuose šie siautėjimai nukėlė dūmtraukius, išvartė masyvias tvoras, nuplėšė stogų skardas.
Žinoma, statyba iš polistireno putplasčio blokelių neišspręs visų ekonominio ir organizacinio pobūdžio problemų, tačiau UAB "Statinių apšiltinimo medžiagos" glaudžiai bendrauja su rangovais iš skirtingų Lietuvos regionų ir gali padėti pasirinkti ir įsigyti sklypą būsimai individualios sodybos statybai.